Moje Notatki

Pod koniec wojny trzydziestoletniej cały niemal Śląsk stał ruiną

In historia polski wydarzenia on Grudzień 26, 2009 at 7:27 am

Pod koniec wojny trzydziestoletniej cały niemal Śląsk stał ruinGŠ. Podupadły wielokrotnie zdobywane i palone miasta, wyniszczała wieś, zarazy zdziesiątkowały ludność
Dla Śląska Górnego pewną ulgą było oddanie przez cesarza w formie lenna w ręce Władysława IV księstwa opolsko-raciborskiego w 1646 r., co uchroniło je przed dalszymi spustoszeniami. Jakkolwiek te związki z Polską nie trwały długo (w 1666 r. cesarz ponownie podporządkował sobie bezpośrednio te księstwa), w pamięci ludności zapisały się dobrze. Tymczasem pokój westfalski pozostawił na Śląsku całkowicie niemal wolną rękę Habsburgom. Rozpoczął się okres silnych prześladowań protestantów, które na Dolnym Śląsku dotknęły w dużym stopniu także ludność polską, zmuszając ją do emigracji bądź ułatwiając jej germanizowanie.
W ostatecznym bilansie trzeba więc stwierdzić, że szansa podjęcia w XVII w. kontynuacji dzieła jednoczenia dawnych ziem piastowskich polskich, jaką otworzyła wojna trzydziestoletnia, została zmarnowana. Niemałe znaczenie miało poważne zaangażowanie Rzeczypospolitej w wojny na wschodzie, absorbujące jej siły i zasoby. Dużą jednak rolę odgrywała polityka dworu królewskiego, który, nastawiony przede wszystkim na odzyskanie tronu szwedzkiego, poświęcał temu istotne interesy polskie. Stanowisko takie występowało w gruncie rzeczy zarówno za panowania Zygmunta III, jak i za Władysława IV. O ile bowiem pierwszego wiązały jeszcze z Habsburgami wspólne dążenia kontrreformacyjne, a tyle drugi, chociaż był władcą tolerancyjnym i dalekim od bigoterii ojca, nie zmienił – mimo chwilowych wahań – zasadniczego kursu polityki polskiej wobec wojny trzydziestoletniej. Wreszcie i społeczeństwo szlacheckie – jakkolwiek pamięć o związkach Śląska z Polską utrzymywała się w nim żywiej, niż sądzili dawniejsi historycy – nie wykazało dostatecznego zainteresowania sprawą Śląska, przyjmując ze spokojem pogarszający się dla strony polskiej układ stosunków w tej prowincji.

e.Wojna z Turcją i zatargi z Krymem

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: