Moje Notatki

Śladem humanistów szlachta szukała dla siebie wzoru w starożytności

In okrągły stół historia polski on Grudzień 26, 2009 at 10:24 pm

Śladem humanistów szlachta szukała dla siebie wzoru w starożytnośc i . Znalazła go w rzymskiej republice, z którą chętnie porównywała stosunki panujące w Rzeczypospolitej
Wzięte stamtąd wąsko pojmowane hasła wolności i miłości ojczyzny stały się ważkim argumentem w licznych wystąpieniach publicznych. W togę rzymskiego senatora czy ekwity drapował się chętnie szlachcic, zapominając, że ta rzymska wolność podporządkowana była interesom państwa i sprawiedliwości.
W starożytności również szukała szlachta antenatów. Znalazła ją w Sarmatach. Początkowo widziała w nich przodków całej Słowiańszczyzny, zgodnie z wskazówkami Marcina Kromera. Wkrótce zaczęto stosować nazwę Sarmacja dla państwa Jagiellonów. Stąd był już tylko krok do wyszukiwania podobieństwa między Sarmatami a szlachtą polską i ograniczenia do tej ostatniej sarmackiego rodowodu. Nastąpiło to w pierwszej połowie XVII w. i posłużyło do wywyższania szlachty polskiej nie tylko ponad inne stany, ale i ponad inne narody. Od cudzoziemców szlachta oczekiwała uznania dla polskiego ustroju i jako niesłuszne traktowała wszelkie zarzuty dotyczące samowoli szlacheckiej czy ucisku chłopów. Gdy nie dostawało innych środków, starano się uzyskiwać poklask przepychem, który miał świadczyć o bogactwie kraju. Stąd sławny wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, w czasie jego poselstwa do papieża, kiedy konie gubiły złote podkowy, a między ludność rozrzucano perły i dukaty, czy podobny wjazd Opalińskiego do Paryża.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: