Moje Notatki

Próbował zaradzić trudnościom kanclerz w

In historia polski książki on Grudzień 27, 2009 at 5:18 pm

Próbował zaradzić trudnościom kanclerz w . kor
Jan Zamoyski, gdy w 1594 r. powoływał akademię w założonym przez siebie Zamościu. Miała to być nie tyle szkoła teologiczna, ile raczej polityczna, kształcąca obywateli. Faktycznie Akademia Zamoyska została zbyt słabo wyposażona, kanclerzowi nie udało się ściągnąć do niej wybitniejszych uczonych i po jego śmierci funkcjonowała raczej jako gimnazjum.
W tych warunkach często zakończeniem studiów stawała się peregrynacja, wędrówka po obcych uczelniach. Jak Już była o tym mowa, najwięcej Polaków kierowało się w tym czasie na uniwersytety włoskie, szczególnie do Rzymu, Bolonii i Padwy, w której w XVI w. studiowało 1,5 tys. Polaków. Nadal wszakże, aż do początków wojny trzydziestoletniej, były odwiedzam uniwersytety niemieckie, zwłaszcza Frankfurt nad Odrą, Wittenberga, Lipsk, kalwiński Heidelberg, a także Bazylea w Szwajcarii. Raczej sporadycznie spotykało się studentów polskich na uniwersytetach francuskich czy angielskich; zainteresowanie uniwersytetami holenderskimi wzrosło dopiero w XVII w. W najbliższym sąsiedztwie, gdy zawiodły próby założenia uniwersytetu we Wrocławiu (1505), jeżdżono częściej na założony przez Albrechta Hohenzollerna uniwersytet w Królewcu. Rychło jednak i on podupadł i w XVII w. służył tylko kształceniu ministrów protestanckich.
W peregrynacjach uczestniczyła nie tylko bogatsza szlachta, ale i synowie mieszczańscy. Niejeden z tych podróżników jeździł nie na własny koszt, ale dzięki pomocy magnata czy innego bogatego opiekuna, nieraz w towarzystwie jego dzieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: