Moje Notatki

Gdy nie powiodła się próba porozumienia z Rudolfem i zawarcia przymierza antytureckiego

In roszkowski historia polski on Grudzień 29, 2009 at 4:26 am

Gdy nie powiodła się próba porozumienia się z Rudolfem i zawarcia przymierza antytureckieg o , Zamoyski zdecydował się na interwencję w Mołdawii. W 1595 r
przeprowadził siedmiotysięczną armię przez Dniestr i osadził na tronie hospodarskim Jeremiego Mohyłę, który uznał się polskim lennikiem. Poplecznicy Habsburgów byli bezsilni, natomiast Turcy uznali to za akcję skierowaną przeciwko sobie. Wojsko polskie zostało zaatakowane przez przeważające siły tatarsko-tureckie, stawiło jednak skuteczny opór pod Cecorą i Zamoyski zdołał utrzymać Mohyłę na tronie.
Interwencja Zamoyskiego nie wpłynęła jednak poważniej na stosunki polsko-tureckie, natomiast doprowadziła do zadrażnienia z dworem habsburskim, który oskarżał kanclerza o współdziałanie z Porta. Rzeczywiście przyczynił się do przekreślenia planów Zygmunta Batorego dążącego do stworzenia nowej Dacji – Rumunii z Siedmiogrodu, Wołoszczyzny i Mołdawii. Książę siedmiogrodzki zrezygnował wkrótce ze swego tronu. Po nim zabrał się do formowania podobnego państwa Michał Waleczny. I w tym wypadku Zamoyski nie pozostał obojętny. Gdy Michał Waleczny, zagrożony zresztą porozumieniem polsko-tureckim, podjął akcję dyplomatyczną przeciwko Zygmuntowi III i rzekomo zachęcał do buntu Kozaków, a nawet chłopów podkarpackich, Zamoyski wraz z Żółkiewskim przystąpili w 1600 r. do ponownej interwencji. Zamoyski przywrócił usuniętego z Jass Mohyłę, po czym uderzył na Wołoszczyznę, gdzie rozbił nad rzeką Telczyną koło wsi Bukowa (nie opodal Ploesti) Michała Walecznego. Na stolicę Wołoszczyzny do Bukaresztu wprowadzono nowego hospodara Symeona Mohyłę, brata Jeremiego, uzależniając cały obszar po Dunaj od Polski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: