Moje Notatki

Mimo tych wszystkich uchwał praktycznie ani wtedy

In wielka historia polski on Grudzień 29, 2009 at 11:07 am

Mimo tych wszystkich uchwał praktycznie ani wted y , ani potem nie zdołano skutecznie zamknąć dostępu do stanu szlacheckiego, zwłaszcza dla majętniejszych mieszczan, a nieraz i chłopów. W latach trzydziestych XVII w
szlachcic z Krakowskiego Walerian Nekanda Trepka sporządził spis szlachty, która bezprawnie podszyła się pod klejnot szlachecki. Spis ten objął kilka tysięcy nazwisk. Liber chamorum, jak nazwano to zestawienie, nie jest wprawdzie źródłem w pełni wiarygodnym, zawiera jednak wiele informacji o metodach podszywania się pod szlachectwo. Nie było to zbyt skomplikowane. W Polsce nie prowadzono rejestrów szlachty, rzadko sprawdzano szlachectwo, nietrudno było podawać się za szlachcica.
Wykonywanie uchwał o ścisłym ograniczeniu dostępu do stanu szlacheckiego było niemożliwe choćby ze względu na wyjątkową w stosunkach europejskich liczebność szlachty w Polsce (do 10% ludności) i znaczne wśród niej dysproporcje. Dawne powiązania rodowe ulegają w tym czasie zanikowi – dominuje mała rodzina, ograniczona do rodziców i dzieci. Kontakty utrzymywano tylko z bliższymi krewnymi. Wymownie uwydatnia się to w przypadającym na XVI wiek tworzeniu nazwisk szlacheckich, które odpowiadały takim właśnie rodzinom. Warto przy tym dodać, że nie stroniono jeszcze od małżeństw mieszanych, szlachecko-mieszczańskich czy wcale nierzadkich wśród drobnej szlachty szlachecko-chłopskich. Liczba takich małżeństw zmniejszyła się dopiero wtedy, gdy ustawy szlacheckie ograniczyły uprawnienia dzieci pochodzących z takich rodzin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: